Findike’s Electronic Music DJ Producer Remixer

Emrah Findik’s aka Findike 16th of april 1977. born in Germany Living in istanbul is undoubtedly one of the most productive and refreshing electronic dance music producer out there. His music always shines a drop of well blended fusion of styles and originality… Most of his productions being internationally exposed and played by producers & DJ’s all around the globe.

2006 – 2017 can be easily described as his breakthrough years, the world just can’t be mistaken…
The success of his releases and remix in some of the leading record labels is for sure imparting his position in the music scene.Some of the Record label Compagnies Findike released his music are:

Findike ‘s productions and mixes always combine a diverse spectrum of musical styles, from Progressive House to groovy minimal Deep House through the international edge of the electronic music pool! One thing is for sure… This mixture will not let you stay detached!
His releases were mentioned on top 100 charts on the digital stores,…
His DJ mixes were played on many leading radio stations worldwide : Progressive Beats Radio , Hujujuj Radio , TMRadio , Loops Radio , Frisky Radio , CU- Underground Pioneer Radio and Cosmos Radio

INSOMNIAFM Records, AH Digital, Bonzai Progressive, By Ground Digital, D&R Digital, Absurd State, Mystic Caraousel, Aeriform Records, Fly Cloud, Bunyi Records, Conjured Records, Beat Block Records, Apex Lincor, Abstract Space Records, ATec, Morninglory Music, Estribo Records, AJME Records, Dog Man, Re fresh Music,Massive Harmony Records, and he create his own label Findike Records .

Emrah FINDIK AKA FINDIKE 1977 Langen / Almanya

Elektronik müzik yapımcısı olan Emrah Fındık Almanya’da dünyaya gelmiştir. Sanatçı Günümüzde İstanbullu’olup, Türkiye / Sakarya da yaşayan başarılı DJ Prodüktör. İyi harmanlanmış ve özgün eserleri ile üretken ve canlandırıcı bir müzik stili ortaya koymaktadır. Eserleri dünyanın dört bir yanındaki eğlence mekanlarında çalınmaktadır. Bir çok DJ ve müzik yapımcısı, sanatçının eserlerini popüler çalışmalarında kullanmaktadırlar.

Sanatçı 2006 yılında profesyonel olarak çalışmalarına başlayan başarılı DJ günümüze kadar kendisini hep geliştirerek sürekli başarılı eserler ortaya çıkarmıştır. Çalışmalarından bazıları önde gelen sanatçıların albüm ve Remixlerin de kullanılmıştır. Findike’nin piyasada yayınlanan başlıca eserleri

INSOMNIAFM Kayıtları, AH Digital, Bonzai Progressive, By Ground Digital, D&R Digital, Absurd State, Mystic Caraousel, Aeriform Records, Fly Cloud, Bunyi Records, Conjured Records, Beat Block Records, Apex Lincor, Abstract Space Records, ATec, Morninglory Music, Estribo Records, AJME Records, Dog Man, Re fresh Music,Massive Harmony Records, ve Aralık 2017’de kendi etiketi Findike Records’u yarattı.

Findike yapımları ve karışımları her zaman elektronik müzik türlerinin başlıcaları olan Progressive House’dan ,Techno, groovy minimal Deep House’a kadar çeşitli müzikal stillerini bir araya getiriyor! Bir şey kesin … Bu karışım yalnız kalmana izin vermeyecek!

Findike’nin bir çok eseri Dijital mağazalarda en iyi 100 listesinde sıralamaya girmeyi başarmıştır. Ayrıca DJ mixleri dünya çapında birçok önde gelen radyo istasyonunda çaldı: Progressive Beats Radyo, Hujujuj Radyo, TMRadio, Loops Radio, Frisky Radio, CU – Yeraltı Pioneer DJ Radio ve Cosmos Radio

Digital Music
https://www.beatport.com/artist/findike/410453
https://www.shazam.com/tr/artist/45245498/findike
https://itunes.apple.com/us/artist/findike/id879830558
https://www.traxsource.com/artist/232253/findike
https://open.spotify.com/artist/7GVl33JzZT3tIVtEjLb00r
http://www.deezer.com/tr/artist/5953282

Booking;
http://www.kangaroobookings.com/artist.php?findike

Radio Broadcast
Progressive Beats Radio, Hujujuj Radio, TM Radio, Loops Radio, SinCity Radio and Frisky Radio. Cu-Underground Piooner Radio, Cosmos Radio

Activity Officer and Manager;
From France Sommaire Serge
sommaireserge@gmail.com
0033 648425034
From USA Support :Tim Poirier